Üldised küsimused
Miks saab SPECIFIC lemmikloomatoite osta ainult loomakliinikutest?
Kas odava toidu ja SPECIFIC toidu andmisel on vahet?
Nii nagu enamiku teiste kaupadega, mida ostate, saate seda, mille eest maksate. Tõsi, SPECIFIC ei ole turu kõige odavam toit, kuid sellel on ka omad põhjused. Esmalt tegeleme pidevalt uute toitude ja retseptide välja töötamisega, mis nõuab nii aega kui raha. Lisaks sellele ei rahuldu me vaid lemmikloomatoidule esitatud põhinõudmiste täitmisega. Kasutame stabiilse ja usaldusväärse kvaliteedi hoidmiseks rangelt paika pandud retsepte ja teostame toodangule pidevat järelevalvet. Oma otsused toormaterjali valikutes langetame mitte hinna, vaid kvaliteedi, kontsistentsi ja funktsionaalsuse põhjal. Paljud SPECIFIC toidud on ainulaadsed, kuna sisaldavad teatud terviseprobleemide korral looma tervist toetavaid koostisosi. Kulude kontrolli all hoidmiseks ei suuna me raha reklaamidesse. Selle asemel müüme oma toitusid läbi loomakliinikute. See tähendab, et meie kliendid saavad rohkem kui lihtsalt toidu - nad saavad pidevalt professionaalseid ja individuaalseid soovitusi oma lemmiku parimaks söötmiseks.
Lõpetuseks veel üks hea uudis - kott SPECIFIC toitu kestab kaua! SPECIFIC kassi- ja koeratoidud on väga toitainerikkad, mistõttu kulub seda vähem kui tavalist lemmikloomatoitu.
Kui palju on toodetes liha?
SPECIFIC toidud sisaldavad erinevas koguses liha (loomset valku ehk proteiini). Loomse valguallikana kasutame lamba-, sea-, kana- ja veiseliha, mune, piima, lõhet ja teisi kalu.
Loomse valgu sisaldus toidus on eriti oluline just kasside puhul. Seda seetõttu, et kassid on karnivoorid (lihatoidulised) ja nende toit peab kõigi eluks vajalike toitainete saamiseks kindlasti liha sisaldama. Koerad võivad olla ka taimetoidul, kuid liha ja selles sisalduvad valgud hoiavad looma kõhu kauem täis, lisavad head energiat, vitamiine, mineraalaineid ja maitset. Eelkõige oleme SPECIFIC lemmikloomatoitude valmistamisel pühendunud toitainete kvaliteedile ja omastatavusele. Seetõttu sisaldavad loomseid valguallikaid nii SPECIFIC kassi- kui koeratoidud.
Mida tähendab "kvaliteetne valk"?
Valgud ehk proteiinid on nii loomade kui taimede "looduslik ehitusmaterjal". Valgust "ehitatakse" lihased, sidekude, nahk, karvkate ja sulestik. Taimed nagu nisu, sojauba ja kartul sisaldavad samuti erineval määral valku.
Valgu kvaliteedi all peame eelkõige silmas selle omastatavust söömisel. Valk peab kõhus seeduma, soolestikus imenduma ja koosnema looma jaoks vajalikest ehitusmaterjalidest (aminohapetest). Valkude kvaliteet võib olla väga erinev. Näiteks lihast, maksast ja kartulist pärinev valk on väga kvaliteetne võrreldes nahast, kanajalgadest ja sulgedest pärineva valguga.
Kas lisaks kuivtoidule võib lemmikule anda kodust toitu?
Lihtsaim, ohutuim ja soodsaim viis looma söötmiseks on tasakaalustatud kuivtoit / konserv, mis vastab täpselt teie lemmiku vajadustele. Nii teate alati, mida teie loom sööb ja kui palju toitu ta vajab, et olla terve ja heas vormis. Enamasti on kodune toit looma jaoks liiga soolane ja rasvane. Lemmiku premeerimiseks võite pakkuda tervislikke maiuseid.
Kuidas peaksin kassi- ja koeratoitu säilitama?
Hoidke kuivtoitu kuivas ja jahedas kohas, soovitatavalt originaalpakendis või puhtas ja suletud plastnõus. Konservi tuleks samuti hoida kuivas ja jahedas. Konservi avamisel säilib see 2 päeva temperatuuril kuni +5° C. Soovitame pakkida avatud konserv kilekotti ja hoida külmikus.
Kas võin pakendid ja konservipurgid visata tavalisse prügikasti?
Millised terviseriskid seonduvad lemmiku ülekaaluga?
Lemmiku ülekaaluga seonduvad mitmed terviseriskid. Lisaks sellele, et looma liikumine ja aktiivsus on ülekaalu tõttu pärsitud, survestab liigne kehakaal liigeseid ja soodustab artriiti põdevatel vanematel loomadel liigesevaevusi.
Hiljutised uuringud on tõestanud, et liigne keharasv põhjustab ka mitmeid teisi terviseprobleeme. Rasv jätab elunditele nagu süda, lihased, kopsud, veresoonkond ja seedesüsteem vähe ruumi. Lisaks vabastab rasvkude keemilisi aineid, mis võivad põhjustada artriiti ning tõsta diabeeti haigestumise riski.
Miks on toit seekord teist värvi?
Kas SPECIFIC toitudel on garantii?
Koerateemalised küsimused
Mu koer leiab jalutuskäikudel igasuguseid toidujäätmeid – kas peaksin ta toidu kogust muutma?
Mõni koer on suurepärane nuhkija, kes leiab ja sööb jalutuskäikudel igasuguseid asju. Toidu kogust on selle järgi praktiliselt võimatu reguleerida, sest väga keeruline on teada saada, mida ja kui palju koer nii sööb.
Kuna toidukausis olev toit on kõige ohutum ja tervislikum, püüdke sellist juhulike asjade söömist vältida. Selleks võib koera vahetult enne jalutuskäiku sööta või võtta tema tavalisi toidupalu maiustena kaasa. Maiustena antavad toidupalad tuleb muidugi ära lugeda, et koer ei saaks süüa rohkem, kui päevas ette nähtud.
Mu koer läheb operatsioonile ja ta ei saa pärast seda normaalselt süüa – mida teha?
Korralik toitumine on teie koera jaoks oluline. Veelgi tähtsam on korralik toitumine pärast operatsiooni või mõnd haigust põdedes.
Loomulikult võib teie koera söögiisu nii operatsiooni kui haiguse korral väheneda. See tähendab, et koera toit peab olema veel tervislikum ja isuäratavam. Hea mõte on valida konserv, võib-olla isegi taastumistoit. Segage see kehatemperatuurini soojendatud veega, et teha toit nii hõrgutavaks kui võimalik. Kui teie koer ei suuda püsti seista ja kausist süüa, võib toitu talle lusika või süstlaga otse suhu panna. Selle kohta saate juhiseid oma loomaarstilt.
Miks mu koer äkki enam oma harjumuspärast toitu süüa ei taha?
Kui koer enam süüa ei taha, võib see viidata haigusele või seedeprobleemile. Selguse saamiseks võite kontrollida koera väljaheiteid ja tema käitumisel silma peal hoida, sest nende muutumine võib viidata haigusele. Kahtluse korral küsige nõu oma loomaarstilt. Loomulikult võib koer söömast lakata ka mitmel muul põhjusel:
- valu või probleem suu, hammaste või kurguga
- toidu koostise või kvaliteedi muutus
- vead toidu säilitamisel
- kui harjumuspärane toit ei ole kindla retseptiga, võib erinevates kottides olev toit olla erineva koostisega ja selle tõttu võib toidu maitse muutuda
Miks mu koer rohtu sööb?
Sellele, miks mõni koer rohtu sööb, ei ole ühest selgitust. Küll aga on teada, et koertele meeldivad teatava lõhnaga asjad, nii mõnegi koera jaoks võib värske rohi või teise koera uriini lõhnaga rohi tunduda huvitav. Koer võib pärast rohu söömist oksendada. Nii võib arvata, et koerad söövad rohtu selleks, et end kõhuvalu korral oksendama ajada, kuid kindlalt seda ei teata.
Võite siiski olla kindel, et rohu söömine koertele kahju ei tee. Kuna rohi sisaldab tselluloosi, ei suudab koerad seda seedida – enamasti liigub see lihtsalt läbi sooletiku ja tuleb väljaheidetega välja.
Kuidas ma saan aidata oma koeral kaalus alla võtta?
Sarnaselt inimestele võib koeri vaevata liigne kehakaal. Põhjus on väga lihtne: kui teie koer sööb päevas rohkem toitu/kaloreid, kui ta vajab, muutub ülejääv energia rasvaks. Kui teie koeral on vaja alla võtta, peab toimima vastupidi - söötma talle iga päev veidi vähem kaloreid, kui ta vajab. Ladestunud rasv kasutatakse järk-järgult ära ja teie koer on taas normaalkaalus. Seda on kõige lihtsam ja ohutum saavutada, andes koerale head kehakaalu vähendamise toitu. Selline toit annab vähem kaloreid, kuid sisaldab kõiki peamisi toitaineid, nii et koer saab kõhu täis ja tunneb end hästi. Lisaks sellele peab edukaks kaalulangetamiseks piirama koerale maiuste ja toidujäätmete andmist ning järk-järgult suurendama füüsilist aktiivsust. Kui õigest dieedist korralikult kinni pidada, on teie koer mõne aja pärast taas vormis, rõõmsam, suhtlevam ja aktiivsem.
Kas see on lubatav, et mu koer sööb kassi toitu?
Koerad on omnivoorid ja terve kassi toit enamikule neist kahju ei tee. Kassitoit sisaldab aga rohkem kaloreid kui keskmine koeratoit. Seega: kuigi mõne kassitoidu toidupala söömine on teie koerale ohutu, püüdke vaadata, et ta ei muutuks ülekaaluliseks. Kindlasti ei ole kassitoidu söömine soovitatav siis, kui kass sööb ravitoitu.
Kas on tõsi, et minu koer vajab palju liha, kuna koerad põlvnevad hundist?
Toidu tooraine osas on koerad füsioloogiliselt väga paindlikud. Sarnaselt inimestele on ka koerad omnivoorid, mis tähendab, et nad on võimelised seedima ja omastama nii liha kui taimset toitu. Kassidel seevastu peab toidus kindlasti olema liha.
Kui toitumiskava on hästi läbi mõeldud, võib koer olla ka ainult taimsel toidul. Liha on siiski väga hea kontsentreeritud valkude, mineraalainete ja vitamiinide allikas. Lisaks sellele annab liha energiat ja muudab toidu maitsvaks. Liha lisamine koeratoitu on seega hästi põhjendatud.
Miks mu koer sööb väljaheiteid?
Koerad uurivad, kogevad ja jätavad ümbrust meelde oma nina abil. Neil on loomulik huvi tugeva lõhnaga asjade vastu.
Teile kui koeraomanikule võib avastus, et teie koer sööb väljaheiteid (ja need võivad isegi tema enda omad olla), tülgastav tunduda. Sellise tegevuse põhjus ei ole selge. Mõned inimesed arvavad, et see näitab toitainete puudust. Teised usuvad, et sellel on käitumuslik põhjus (koer "koristab" või kõrvaldab teiste territooriumil liikuvate koerte jälgi). Võime vaid kinnitada, et selline käitumine ei ole ei ebanormaalne ega koerale kahjulik - kõigest omanikule ebameeldiv.
Miks mu koeral on halb hingeõhk?
Koera halb hingeõhk võib olla väga ebameeldiv - eriti inimestele, kes koeraga kogu aeg kokku puutuvad. Halb hingeõhk võib aga viidata teistele, mõnikord raskematele probleemidele.
- Väljast võib suupiirkonna väga ebameeldivat lõhna põhjustada mokavoltide nahapõletik
- Suu sees on tavalised halva hingeõhu põhjused infektsioon, haav või toidujäägid igemetes küljes, kurgus või hammaste vahel
- Halba hingeõhku võib põhjustada ka maohape või maos olev toit
Tõmmake vatitikuga üle koera mokkade või igemete ja nuusutage seda, et aru saada, kust lõhn tuleb. Kui te ei ole põhjuses kindel ja arvate, et loom vajab ravi, võtke ühendust oma loomaarstiga.
Miks mu koer ennast nii palju kratsib?
Kratsimine on osa loomulikust käitumisest. Seda võiks uurima hakata siis, kui kratsimine muutub nii intensiivseks, et tekivad karvutud laigud või kui nahale ilmuvad punased täpid, punetus või niisked ja põletikulised kohad.
Sügelemise põhjuseid on palju - kirbud, lestad ja teised parasiidid, bakterid, mikroskoopilised pärmiseened, pügaraig, toidu- õietolmu- või tolmuallergia. Täpse põhjuse leidmine võib olla keeruline, kuid sobiva ravi valimiseks on see oluline. Parim soovitus on rääkida loomaarstiga siis, kui koer lakub või kratsib end liiga palju ja tema nahk ei näe hea välja.
Mu koera nina on kuiv ja soe – kas ta on haige?
Vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei saa koera nina järgi otsustada, kas ta on terve või mitte. Muidugi, kui koer on haige ja tal on palavik, on ta nina tõenäoliselt soe. Kuid koer võib tunda end hästi olenemata sellest, kas ta nina on külm või soe, niiske või kuiv. Kõige kindlam on koera temperatuuri ja heaolu kontrollida termomeetriga.
Miks ma peaksin laskma oma koera kastreerida või steriliseerida?
Koertel, nagu teistelgi loomadel, on instinktiivne soov paarituda ja järglasi saada. See on kõige loomulikum asi maailmas. Seda soovi kontrollivad isaste ja emaste koerte suguhormoonid.
Looduses paarituvad ja paljunevad koerad (või hundid) vastavalt looduse rütmile, lemmikloomadel pole aga selline kontrollimatu paaritumine sobiv. Kirurgiline kastreerimine või steriliseerimine võtab ära nii paaritumise soovi kui võime. See võib tunduda julm, kuid tihti on see parem kui koera loomuliku paaritumissoovi pidev takistamine. Kui te ei kavatse oma koera aretuses kasutada, võib teie loomaarst soovitada ta kastreerida või steriliseerida.
Mu koer oskas puhtust pidada. Miks ta nüüd on hakanud tuppa tegema?
Kui teie koer hakkas tuppa pissima või kakama, on temaga tingimata vaja loomaarsti juures käia. Seal selgitatakse välja, kas selle põhjuseks on haigus või on tegemist käitumisprobleemiga. Igal juhul saab teie loomaarst aidata teil probleemiga toime tulla.
Tõenäoliselt tunneb teie koer end häda tuppa tegemise pärast halvasti - eriti kui seda põhjustab haigus. Kui teie loomaarst diagnoosib kuseteede või seedetrakti infektsiooni, hormonaalse või seedeprobleemi, põiekivid või emakainfektsiooni, vajab teie koer ravi.
Kassiteemalised küsimused
Millal saab minu kassipojast “täiskasvanu”, kes võib süüa täiskasvanud kasside toitu?
Kassid on tavaliselt täiskasvanud umbes 12 kuu vanuselt, kuid see ei ole alati nii. Mõned suuremad tõud, nagu Maine Coon ja Norra metskass saavutavad oma tõelise suuruse ja iseloomu alles 3-aastaselt.
Üldiselt on 12 kuud kassipojatoidult täiskasvanud kasside toidule üleminekuks sobiv vanus. Palun pöörake tähelepanu sellele, et kui teie kassipoeg on kastreeritud/steriliseeritud, võiks talle valida spetsiaalse kassipojatoidu, et hoida ära liigset kaalutõusu.
Kas ma võin oma kassipojale piima anda?
Piltidel võib väga sageli näha kausist piima joovat kassi. See on aga vale. Tegelikult ei talu suurem osa kasse lehmapiima. Nad ei suuda piimasuhkrut (laktoosi) seedida ja see tekitab neil kõhuvalu ja kõhulahtisust. Uskuge meid - kui te oma kassile piima annate, saate varsti teada, kas ta talub seda. Väikesed kassipojad taluvad loomulikult emapiima, kuid hilisemas elus ei ole piim kassile hea ega vajalik. Kõige loomulikum ja parem jook kassidele on vesi.
Kas peaksin kassi seedeprobleemide ennetamiseks teatud toite vältima?
Kõik müügil olevad kassitoidud on vastavate ametkondade poolt heaks kiidetud ja seega võivad kassid neid ohutult süüa. Samas on ilmselge, et toitude kvaliteet on erinev ja erinevad on ka kasside vajadused ja seisundid.
Kui teie kassil on toiduallergia või -talumatus, võivad toidu teatud koostisosad (veiseliha, sealiha, jne) tekitada seedeprobleeme. Ärge andke kassile lehmapiima, sest enamik kasse ei suuda piimasuhkrut (laktoosi) seedida. Tavaliselt on kergesti seeditavate ja kvaliteetsete koostisosadega toit ohutu ja hea valik. Kui teie kassil on korduvad seedeprobleemid, rääkige sellest oma loomaarstiga, sest abiks võib olla spetsiaalne seedimist toetav toit.
Kas ma peaksin oma kassile andma kuiv- või märgtoitu?
Kui valite toidu SPECIFIC kvaliteetsete toitude seast, et ole märg- ja kuivtoitude vahelised erinevused teie kassi põhitoitumise ja tervise jaoks olulised. Kassipoja toidu või neerude talitlust toetava toidu märg ja kuiv versioon on toitaineliselt üsna sarnased. Kuival ja märjal konsistentsil võivad aga olla erinevad eelised. Kuivtoit on reeglina ökonoomsem ja mõjutab rohkem hambaid, aidates nii hambakivi ära hoida. Märgadest toitudest saab loom rohkem vett - seetõttu võivad need toidud mõne kuseteede probleemi (põieärritus, -kivid ja -kristallid) korral paremini sobida.
Milline kassitoit on parem põieprobleemide korral, kas kuiv-või märgtoit?
See sõltub täiesti sellest, milline põieprobleem teie kassil on. Kui teile tundub, et kassi urineerimiskäitumine on muutunud, minge tingimata kassiga loomaarsti juurde, et arst saaks loomale õige diagnoosi panna. Kui teie kassil on põiekivid, soovitatakse kuiv- või konservtoitu, milles on teatud mineraalainete või valkude sisaldust vähendatud.
Kui kassil on lihtsalt "põieärritus", on parimaks valikuks spetsiaalne märgtoit. Teie loomaarsti juhised on väga olulised, sest need probleemid võivad olla teie kassi jaoks väga valulikud ja isegi surmavad, ning nende taastekkimise vältimiseks võib vajalik olla eluaegne dieet.
Mis on kassi tervise seisukohalt kassitoidu kõige olulisemad koostisosad?
Paljud kassitoidureklaamid keskenduvad koostisosadele (toorainele). See, kas toit on valmistatud sealihast, kanalihast või krevettidest, võib olla kassi jaoks maitse küsimus, kuid tervise ja toitumise jaoks see tegelikult oluline ei ole. Mis aga ON oluline, on see, et toit sisaldaks piisavas koguses kassile vajalikke toitaineid. Seda sellepärast, et kassid on karnivoorid ja nende toidus peab olema teatud koguses lihavalku ja lihast saadavaid toitaineid. Liha/valk peab olema seeditava kvaliteediga, et kass saaks seda tõhusalt kasutada - see peab pärinema lihaskoest ja maksast, mitte ainult nahast, kanajalgadest ja sulgedest. Tähtis on ka toidu valkude, süsivesikute (köögiviljad) ja rasva tasakaal, seda on võimalik saavutada mitmete erinevate koostisosadega.
Kas on tõsi, et minu kass on kiskja ja vajab palju liha?
Kasside toidus peab tõesti liha olema, sest nad on kiskjad ja vajaduslikud karnivoorid (see tähendab, et nad sõltuvad lihast). Evolutsiooni käigus on kassid harjunud sööma liha suhteliselt suures koguses ning kaotanud võime vähema valguga toime tulla ja teatud toitaineid ise sünteesida (näiteks toota A-vitamiini porgandites leiduvast karoteenist). Sellest tulenevalt vajavad kassid koertega võrreldes mõningaid täiendavaid toitaineid ja selleks, et neid olulisi toitaineid toiduga piisavalt saada, vajavad nad liha. Seetõttu ei saa kassid taimtoidudieedil hästi elada.
Kas see on okei, et mu kass sööb mu koera toitu?
Kasside toidus peab olema teatud kogus lihavalku ja teisi lihast saadavaid toitaineid. Kassid on loomult kiskjad ja sõltuvad lihast. Nad vajavad teatud lihast saadavaid aineid (näiteks aminohappeid), et nende organism korralikult töötaks.
Kui kass sööb aegajalt koera kausist mõne toidupala, ei tekita see probleeme. Enamik koeratoite ei ole kassidele aga piisavalt tervislikud ja seetõttu ei tohiks kass süüa ainult seda. Kindlasti ei ole koeratoidu söömine soovitatav siis, kui koer sööb ravitoitu või kui kass vajab tervisliku seisundi tõttu eridieeti.
Kuidas vahetada harjumuspärane kassitoit teise vastu?
Uue toiduga harjumiseks peab magu toiduvahetusega veidi kohanema. Mõnikord peab teie kass harjuma ka uue maitse, lõhna, tekstuuri või toidupala suuruse või kujuga. Kui muutus teha järk-järgult, on see tavaliselt sujuv ja edukas.
Järk-järguline üleminek peaks toimuma 7-10 päeva jooksul, kui vana toidu sekka segatakse järjest rohkem uut toitu. See on tähtis iga toiduvahetuse juures. Ainus erand on raske haigus, mille korral on vaja võimalikult kiiresti hakata söötma eritoitu, näiteks seedimist toetavat või taastumisel abistavat toitu.
Üks mu kassidest on eridieedil. Kuidas võin olla kindel, et ta ei söö vahepeal mu teise kassi toitu?
Kassi toiduvaliku kontrollimine ei ole üldse lihtne, eriti kui tegemist ei ole tubase kassiga. Kassi jaoks on loomulik süüa palju väikseid toiduportsjoneid (hiiri, linde) nii päeval kui öösel. Seda imiteeritakse tavaliselt kogu aeg toitu kausis hoides.
Et mitme kassiga kodus kasse eraldi sööta, peab eraldama "aja" ja/või "koha". Selleks võib üht kassi hoida iga päev kindlatel söögiaegadel eraldi toas, ja sel ajal, kui teised kassid ka sinna lubatakse, võtta kogu toit eest ära. Lahenduseks võib olla ka ühe kassi toidu panemine kohta, kuhu pääseb ainult tema (kõrgele või elektroonilise kassiluugi taha). Kui kasside eraldi söötmine on keeruline, võite oma loomaarstilt küsida, kas kõik teie kassid võivad eritoitu süüa.
Mu kassil tekivad sageli karvapallid, kuidas saaksin teda aidata?
See on loomulik, et kassid neelavad oma kasukat puhastades karvu alla. On iseenesest mõistetav, et pikakarvalised kassid neelavad rohkem karvu kui lühikarvalised kassid.
Karvad, mis seedesüsteemi ei läbi, võivad maos moodustada karvapalle. Enamik kasse oksendab karvapallid välja, kuid mõnel juhul võivad karvade kogumikud kassil seedeprobleeme põhjustada. Kassi regulaarsel kammimisel on võimalik lahtised karvad enne kassi seedetrakti sattumist kokku koguda. Kassitoidule õli või õli sisaldava karvapalli eemaldusvahendi lisamine teeb karvad libedamaks ja aitab neil liikuda läbi mao. SPECIFIC toidud täiskasvanud kassidele ja eakatele kassidele sisaldavad kiudaineid, mis hõlbustavad allaneelatud karvade seedetrakti läbimist ja hoiavad ära karvapallide tekkimist.
Mu kassi nina on kuiv ja soe – kas ta on haige?
Vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei saa kassi nina järgi otsustada, kas ta on terve või mitte. Muidugi kui kass on haige ja tal on palavik, on ta nina tõenäoliselt soe. Kuid kass võib tunda end hästi hoolimata sellest, kas ta nina külm või soe, niiske või kuiv. Kõige kindlam on kassi temperatuuri ja heaolu kontrollida termomeetriga.